Bieganie jest niezwykle powszechną i modną aktywnością. Niesie za sobą szereg korzyści i pozwala wypracować oraz utrzymywać doskonałą kondycję, oraz szczupłą, wysportowaną sylwetkę. Każdy, kto choć raz spróbował, swoich sił w bieganiu wie jednak, że jest to sport wymagający. Niech zatem nie zmylą bilbordy i reklamy uśmiechniętych biegaczy! Choć oczywiście bieganie ma pozytywny wpływ również na samopoczucie, to mierzy nas z ogromnym wysiłkiem i walką ze słabościami. Aby, trening biegowy był efektowny, prostszy i nie zniechęcił, nas do regularnego biegania należy się do niego odpowiednio przygotować. O to kilka wskazówek dla początkujących!
Twój pierwszy trening biegowy!
Pierwszy trening biegowy będzie poniekąd sprawdzianem dla kondycji i rozpoznaniem terenu. Nie należy wówczas się forsować, by nie zniechęcić się do dalszych treningów. To czas na znalezienie własnego rytmu podczas biegu. Dobrym wstępem jest marszobieg, który przygotowuje organizm do wysiłku. Polega na przeplataniu biegu z szybkim marszem np. 2 min biegu na 1 min marszu. W ten sposób nieco łatwiej znieść wysiłek i stopniowo podnosić sobie poprzeczkę. Już w pierwszym treningu biegowym należy trzymać się kluczowych zasad, decydujących o bezpieczeństwie i komforcie biegacza.
8 wskazówek dla początkujących biegaczy:
- Wybierz dobre obuwie! Najlepiej od początku zaopatrzyć się w specjalne buty do biegania. Zapewniają one większy komfort i bezpieczeństwo, a to przekłada się na efektywność treningu.
- Strój również ma znaczenie! Wygodna, niekrępująca ruchów, przepuszczająca powietrze i odprowadzająca wilgoć odzież najlepiej sprawdzi się do aktywności na powietrzu.
- Przydatne są dodatkowe akcesoria. Mowa o słuchawkach bezprzewodowych, etui na ramię na telefon, bidonach, pasach biodrowych, czy też odblaskach, dla tych, co planują realizować swoje treningi w porach wczesnoporonnych lub wieczornych.
- Zawsze zaczynaj od rozgrzewki! Jej rolą jest poprawienie krążenia krwi i uelastycznienie mięśni przed wysiłkiem. Dzięki niej mięśnie i stawy będą bardziej odporne na urazy i kontuzje.
- Dostosuj własne tempo i pamiętaj o oddechu! Na początku nie należy szarżować ze zbyt zawrotnym tempem i długością dystansu. Lepiej zacząć powoli i stopniowo podnosić poprzeczkę. Wszystko zależy od kondycji wyjściowej. Ponadto bardzo ważny podczas biegania jest miarowy oddech, powinien być spokojny i głęboki – pełną piersią.
- Kończ trening rozciąganiem! Przede wszystkim daje ono ukojenie zmęczonym mięśniom i ścięgnom. Poza tym skraca czas regeneracji powysiłkowej.
- Zadbaj o dietę! Aktywność wymaga pewnych pokładów energii, a tą dostarczamy sobie z jedzeniem. Zaleca się trzymać zdrowej diety bogatej w białko, węglowodany i tłuszcze. Warto zawsze minimum godzinę przed treningiem spożyć lekki, energetyczny posiłek. Świetnie sprawdzają się produkty bogate w węglowodany np. banan, płatki z jogurtem, baton energetyczny.
- Biegaj systematycznie i miej czas na regeneracje. Optymalnie należy zaplanować treningi na 3-4 dni w tygodniu. Racjonalna systematyczność jest istotna dla osiągania efektów, ale też uniknięcia tzw. przetrenowania.
Nie zapomnij odwiedzić nas też Na Salonach, gdzie sport, rozrywka, kosmetyki, a nawet polityka nie są obce naszym twórcom tekstów.