Wybór sztuki walki do uprawiania może być czasem trudny. Oto krótki przewodnik, który pomoże Ci się zdecydować.
Porady dotyczące wyboru sztuki walki do uprawiania
1. Według rodzaju kontaktu
Przede wszystkim należy wiedzieć, że sztuki walki to sport kontaktowy, w przeciwieństwie do np. tenisa czy lekkoatletyki. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich dyscyplinach zawsze będziesz stał twarzą w twarz z przeciwnikiem.
W obrębie sztuk walki możemy znaleźć te z kontaktem uderzanym, jak karate i taekwondo, lub te z kontaktem chwytanym, jak jiu jitsu i judo. Te pierwsze wiążą się z większym dystansem od przeciwnika, a te drugie z grapplingiem i większą ilością czasu w pobliżu przeciwnika.
2. Zgodnie z twoimi zainteresowaniami kulturowymi
Jest to kolejna kwestia, którą należy rozważyć przy wyborze sztuki walki do uprawiania. Być może zastanawiasz się, jaki jest związek między kulturą a sportem? W przypadku sztuk walki ten związek jest bardzo silny. Dzieje się tak dlatego, że dyscypliny te zostały stworzone w oparciu o filozofię danego kraju, regionu czy miasta.
Jeśli więc kochasz kulturę koreańską, wybierz taekwondo; jeśli wolisz wiedzieć wszystko o kulturze japońskiej, wybierz sumo. Z drugiej strony, jeśli interesuje Cię na przykład kultura afrykańska lub plemienna, możesz spróbować zajęć z capoeiry.
3. W zależności od wieku
Wybór sztuki walki, którą może uprawiać dziecko, jest zadaniem dla rodziców, ale wiąże się także z uwzględnieniem upodobań dziecka. Jak doradza portal o zdrowiu i stylu życia https://praktyczni.pl – w wieku dziecięcym zaleca się raczej dyscypliny takie jak taekwondo czy karate, a nie bardziej „agresywne” jak muay thai.
Sztuki walki pomagają dzieciom lepiej poznać swoje ciało, opanować pewne wartości, szanować nauczycieli i poprawić swoje zachowanie, jeśli są nadpobudliwe.
W przypadku nastolatka lub młodej osoby masz możliwość wyboru niemal dowolnej sztuki walki, ponieważ w tym wieku kontrola nad ciałem jest już większa. Dla dorosłych lub osób starszych dobrą alternatywą może być wing chun lub aikido. Obie opierają się na wykorzystaniu rąk i ramion do obrony.
4. Zgodnie z Twoim celem
Jest to bardzo ważne przy wyborze idealnej sztuki walki. Zadaj sobie więc pytanie, co chcesz osiągnąć ćwicząc sztuki walki? Może twoja odpowiedź to „samoobrona” lub „ćwiczenia sercowo-naczyniowe”. Z drugiej strony, może szukasz czegoś, co pozwoli Ci „zredukować stres” lub „połączyć się z samym sobą”. Dobra wiadomość jest taka, że na pewno znajdziesz dyscyplinę, która pasuje do Twoich celów.
5. W zależności od tego, ile chcesz lub możesz pozwolić sobie wydać
Należy również wiedzieć, że uprawianie sztuki walki nie zawsze jest tanie. Odzież, pasy, sprzęt – na przykład rękawiczki i bandaże – mogą kosztować więcej niż myślisz. Do tego dochodzi to, co wydajesz na zajęcia czy wyjazdy na turnieje i zawody. Zwróć uwagę na to, jak daleko jest szkoła sztuk walki i czy będziesz mógł sobie na nią pozwolić przez kilka lat, bo sztuki walki są jak kariera.